
Een eerbetoon in een verborgen hoekje van Linkeroever
De Anton van Duinkerkenstraat, een bescheiden zijstraat van de Edmond de Coussemakersstraat op Linkeroever, kreeg pas in 1987 haar naam. Op het eerste gezicht doet niets vermoeden dat hier één van de grootmeesters van de Nederlandse literatuur wordt herdacht.
Wie was Anton van Duinkerken?
Anton van Duinkerken (1903–1968) was het pseudoniem van Willem Asselbergs, een Nederlands dichter, essayist en literatuurhistoricus. Aanvankelijk volgde hij een priesteropleiding, maar zijn levendige geest en Bourgondische levensstijl deden zijn oversten besluiten dat zijn talenten beter tot hun recht zouden komen als schrijver en docent in de seculiere wereld.
Zijn nalatenschap is indrukwekkend: hij schreef 35 boeken, waaronder enkele zeer omvangrijke werken. In zijn oeuvre profileerde hij zich als een fervent verdediger van de rooms-katholieke cultuur in Nederland. Hij stond bekend als een pleitbezorger van een breed opgevat katholiek humanisme en zette zich actief in voor een hechtere culturele samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen.
Van Duinkerken was een charmante en innemende persoonlijkheid die vaak en graag naar Vlaanderen kwam. Voor vele Vlaamse studenten was hij een bron van inspiratie. In 1937 ontving hij een eredoctoraat van de Katholieke Universiteit Leuven.
Tot zijn bekendste werken behoren onder meer Lyrisch labyrinth, De menschen hebben hun gebreken, Ascese der schoonheid en Vlamingen.
Zijn verbondenheid met Vlaanderen blijkt uit talrijke foto’s en brieven die bewaard worden in het Antwerpse Letterenhuis. Zij vormen stille getuigen van de warme band tussen deze Nederlandse literator en Vlaanderen.
Originele tekst Hugo De Ridder, herwerkt door Ben Pottiez
Wist je dat?
Hij had een schuilnaam met een religieuze knipoog
De echte naam van Antoon van Duinkerken was Willem Asselbergs. Zijn pseudoniem verwijst naar Duinkerke, een Noord-Franse stad met een katholiek verleden. De naamkeuze was niet toevallig: Asselbergs wilde zijn schrijverschap nadrukkelijk verbinden met zijn Rooms-Katholieke identiteit, maar ook met een Europese culturele ruimte waarin Vlaanderen, Frankrijk en Nederland in dialoog staan.
Hij streed met woorden tegen het nationaalsocialisme
Tijdens de opkomst van het nationaalsocialisme in de jaren ’30 was Van Duinkerken een van de weinige katholieke intellectuelen die zich openlijk uitsprak tegen Hitler en antisemitisme. In zijn essays en redevoeringen keerde hij zich tegen ideologisch fanatisme, en verdedigde hij christelijke waarden van menselijkheid en rede. Daarmee maakte hij zich niet geliefd bij extremere katholieke kringen — maar verwierf hij blijvend respect als gewetensvolle humanist.
Informatie
UIT
Het gedicht Thuis, op het kerkhof uit de bundel Tobias met de engel, gepubliceerd in 1946.
“Sla geen geloof aan klanken, die u trekken,
De waarheid is een vuur, geen ijdel woord;
Wie waarheid spreekt, die draagt een schroeiwond voort.”
LOCATIE
Anton van Duinkerkenstraat 1
ZONE
BLANCEFLOER
MATERIAAL
Arduin
GEPLAATST
2015
Boek
BEKENDE ANTWERPENAAR
Gust Peeters
Dichter
Benieuwd?
Lees de tekst van Gust Peeters
in het boek ‘Citaat op Straat’.